این روزها بحث بر سر قضاوت های داوری به بحث و جدل درمورد اسامی باشگاه ها بین دوتیم تراکتور و پرسپولیس کشیده شده است  . جانب داری عیان و آشکار قضاوت ها در بازی های پرسپولیس با جانب داری سازمان لیگ در سه بر صفر اعلام کردن بازی سپاهان و پرسپولیس به نفع تیم تهرانی ابعاد جدیدی به خود گرفته و این تیم با حاشیه امنیت 10 امتیازی پوز خند معنا داری به حریفان در رسانه ها می زند!
به عنوان مثال در اخبار مربوطه به این باشگاه، خبرنگاران و مجریان ( امیر رضا حجازی ، قاضی میرسعید میثاقی و .... ) با عنوان لقب تیم بلامنازع لیگ برتربرای پرسپولیس، عملا به تیم های حریف بی احترامی می کنند . این در صورتی است که پرسپولیس در دو بازی مقابل تراکتور در تبریز و سپاهان با پر سپولیس در تهران با قبول شکست بلاننازع نبوده و نخواهند بود ولی گویا تهرانی ها دوست دارند تا نشان دهند که کسی جلو دارشان نیست و عملا با کارهایی که داوران و مسئولان لیگ برتر و فدراسیون انجام می دهند به شکلی دیگر این تیم بلامنازعی بنظر می رسد !!!!!!

مهندس زنوزی مالک باشگاه تراکتورکه این روزها اعتراضات و انتقاداتی را در باره آپارتاید رسانه ای و عملکرد جانبدارانه مجریان به صدا و سیما و وزارت ورزش متوجه کرده است معتقد است که این بی عدالتی ها باید یک روزی پایان یابد و برای ایجاد یک رقابت سالم نیاز به بستری سالم و امکاناتی حرفه ای تر برای پاسداری از حقوق تیم ها می باشد .
 ایشان با همراه کردن بعضا تعدادی از نمایندگان مجلس و ارسال نامه به ریاست رسانه ملی ( سازمان صدا وسیما )خواستار بر طرف شدن غرض ورزی ها در مورد تیم خودو تبعیض ها در داوری بازی های تراکتور با حریفان و گزارش های گزنده و حمایت گرانه مجریان شده است .

اما این موضوع به اینجا ختم نشده و جبهه دوم چالش از سوی آقای زنوزی با قلمداد کردن عمدی نام پیروزی به جای کلمه مصطلح تر پرسپولیس ابعاد جدیدی به این چالش داده است .

 در این رویکرد نگارنده برآنست  با بررسی علت نگرش و بیان مالک باشگاه تراکتوردر مورد نام باشگاه حریف تا با آسیب شناسی وواکاوی علت ها نتیجه ای درخور بگیرد . به دیگر بیان چرا باید نام خارجی برای یک باشگاه ایرانی  به صرف بین المللی تر و شناخته تر بودن آن و جهانی شدن یک باشگاه استفاده شود .

اصولا باشگاه هاباید به نوبه خود از فرهنگ و اصالت حاکم بر یک کشور دفاع کنند که عملا با نامگذاری پرسپولیس به نام یک تیم تهرانی ،(در روزگاری که غربزدگی یک حسن برای حکومت شمرده میشد )،این دفاع ازاصالت زیر سئوال برده شده است !!!!

 اقای عابدینی و قبل تر  و با ادبیات بهتراز ایشان اقای حسین کلانی در دفاع از نام باشگاه محبوب خود پرداخته و تغییر نام باشگاه را به مسئله ای نامرتبط به آقای زنوزی دانسته اند که البته در نگاه اول شاید این درست بنظر برسد!
 البته که این اسم مصطلح شده و درست یا نادرست بودن آن اسم برای تیم تهرانی  زیاد برای آن دو عزیز مهم نباشد ، ولی با نگاهی تاریخی و روانشناسانه  به قضیه ، یک ایراد مهم از این بحث حاصل می شود . 

 در اوایل انقلاب  باشگاه استقلال فعلی  از تاج به استقلال تغییر نام داد . ولی در مورد تیم دیگر بعد از سال ها برگزاری لیگ تغییر نام به عمل آمد که تاثیری در تغییر رویه نداشت و مورد پذیرش و استقبال هواداران این تیم قرار نگرفت ! 

 اینکه که چه ضرورتی در تغییر نام باشگاهی می تواند وجود داشته باشد ضرورتی است که در علت های آن این امر  باید جستجو کرد .

 فی المثل نام زیبای سپاهان که یک نام فارسی و با اصالت است با ملاحظه و دوراندیشی خاصی به تیم اصفهانی داده شده است که باعث شده نیازی به تغییر نام پیدا نشود. نامی که نشان از قدمت تاریخی سرزمینی است که از فراسوی اعصار و قرون اصالت فرهنگ اصفهان را تداعی می کندو نشانه تعلق خاطر و احترام و تواضع به ارزش های  سرزمین مادری است  .

 یا استقلال به جای تاج کلمه زیبا تر و با مفهوم گسترده تری است.

اما پرسپولیس  در اصل نام پایتخت سرزمینی است به نام ایران ، که مهاجمان یونانی به آن اطلاق می کرده اند . همان ها که بر این سرزمین تاختند و بعد از قتل و غارت ، این شهر را به آتش کشیدند تا  چیزی جز چند ستون افراشته و شکسته  از آن همه عظمت بر جای نماند !!!

حال چون کتاب های فرهنگ و دایره المعارف های تاریخی، شهر تخت جمشید را به نام پرسپولیس می شناخته اند ما نیز جایز بود که نام مهاجمان را بر خود قبول کنیم و آن را اشاعه دهیم ؟!!!!
آیادیگران این مسئله را یک نوع خود کم بینی نهادینه شده، تلقی نکرده ونمی کنند ؟!!

 آقایان و دوستان عزیز ،اشتباه اشتباه است و توجیه آن چیزی بر اشتباه کننده نمی افزاید !

 جنابان کلانی و عابدینی ما از این روکه شما را هم دوست داریم میخواهیم فقط جواب بدهید که فرهنگ و اصالت نام کهن  ایران مهم تر است یا جهانی تر شدن نام باشگاه محبوب و متبوع شما که سالها از جوانب آن نان خورده و نمک چشیده اید ؟!!!

آیا نام "پارسه"  یا " پاسارگاد"  یا " ایرانپارس"  نام برازنده تری به جای "پرسپولیس " نبود ؟!
اصولا باشنیدن نام پرسپولیس یا مشاهده آن انسان فکر می کند که این اسم ،باید نام جایی در سرزمین یونان باشد مثل معبد "آکروپولیس " یا نام تیمی در لیگ یونان مثل "المپیاکوس " یا "پاناتینایکوس" !

 اساسا هیچ حس میهن دوستانه ای از این نام بیرون نمی آید ! شک دارید از آقای حداد عادل رییس فرهنگستان زبان فارسی این مسئله را بپرسید .
آقای عباس قانع درست تر تلفظ کردن نام پرسپولیس چیزی بر غنای فصاحت و بلاغت زبان فارسی شما و کلام جناب عالی نمی افزاید !
 لطفا خودتان را با منطق  هیجان و یا هیجانات مضحک  ، مسخره دیگران نکنید!!!!!!
چه کسی به شما اجازه توهین داده است ؟

حال که شما کلمه مصطلح تر پرسپولیس را بی هیچ دلیل دیگری غیر از متداول شدن آن قبول و دوست دارید بدانید که  اگر ما مدعی شویم که اگر هم شما اشتباه و حق خوری هم بکنید شاید کسی بر شما خرده نگیرد !!!
چراکه سالهاست بی هیچ علتی مقبول درمورد نام باشگاه شما سکوت اختیار کرده و حق را به شما داده اند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 اینکه سالهاست مسئولان ، تیم تهرانی شما با حمایت داوران و وزارت ورزش با مصلحت اندیشی نادرست ، قهرمانی و حق را به شما ها داده اند و به اعتراض و فریاد  دادخواهی دیگران این سرزمین، وقعی نمی نهند از همان بی تفاوتی تاریخی در مورد نام باشگاه شما نشات می گیرد .
حق یک جا مال شماست  ،شاید چشم و ابروی شما زیبا تر و بیانات تان منطقی تر و نافذتر است  و به قول مجریان و گزارشگران بلا منازع ترید !!!

 هرچه هست فعلا حق با شماست ، اما شاید روزگاری نزدیک حق به همه برسد که این درست تر و منطقی تراست و  مسئولان ورزش و فرهنگ کشور این نکته را باید مدنظر و ملکه ذهن داشته باشند که اگر همه جای ایران سرای  ماست باید حق را هم توزیع کرد و دیدگاه استکباری و تمامیت خواهی حقوق برای یک شهر و باشگاه باعث بدبینی و واگرایی شده  و نتیجه جالب دیگری در پی نخواهد داشت .

باشگاه تراکتور درجایی دیگر قضیه استوکس بارها به مسئولان پرسپولیس هشدارهای لازم را در مورد بی فرهنگی بودن کارها و وعده های این بازیکن به مدیر عامل و سرمربی این باشگاه داد ولی در کمال تعجب ، صرفا به جای اینکه تیم شان قوی تر شود چشم به دلسوزی تراکتوری ها بستند تا آزموده را بیازمایند !
 اما در پایان خواه قبول کنید که نام باشگاه تان مقبول است یانه زیاد مهم نیست، اما باید قبول کنید که حق با همه است و یا به عبارت دیگر همه آحاد این کشور  از هر قومی که باشد اگر ایرانی هستند ، که هستند ، حق دارند تا در همه چیز مخصوصا در افتخارات آن شریک شوند .

 همه حق دارند نظرات شان را بدون توهین یا سیاسی کردن قضیه ابراز دارند .


نظرات()   
   
شنبه 17 اسفند 1398 04:45 ب.ظ
فونت متن واقعا افتضاحه
پاسخ تبریز توپچی : برادر مجهول الهویه . این همه مطلب را ندیدی و و فقط فونتش را دیدی . زیاد بودن فونت عمدی است
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات