صبح امروز در شبکه ورزش سیما و در برنامه مرور بازی های لیگ 1 با مجری گری آقای پوربخش دو داور پیشکسوت و از دست اندرکاران سابق دپارتمان و کمیته داوری مهمان برنامه لیگ 1 بودند که در رابطه با ضعف های داوری در فوتبال ایران سخن  می گفتند

بنده هم در تیتر قبلی این وبلاگ راجع به داوری های مغرضانه و بو دار که امروزه خیلی هم تابلو شده مطلب کوتاهی را نوشته بودم ولی امروز قصد دارم با بیان سخنان آنها و داوری امروزدو تیم تبریزی نتیجه جدیدی بگیرم .

قبل ازپرداختن به سخنان آقای عسگری که گفته بودند وضعیت پرورش داوران درایران اسفناک است باید بگویم که آقای عسگری داور پشت دروازه وکنار خط و  بیننده تلویزیونی که کور نیستند و گل هند را بدون تکرار صحنه بازی تشخیص دادند که هند بود و اینکه داور این موضوع را دید و هند نگرفت شاید مشکلی ذر بینایی اش داشته که هند نگرفت .

البته خود را به کوری زدن هم یک احتمال دیگر است .

و اما آقای فنایی و مخصوصا آقای حسین عسگری ازوضعیت نامشخص پرورش داوری در ایران ابراز تاسف داشتند که البته ماهم داریم و صد البته دل پرخونی که نیاز به درمان هم دارد .
اما این ابراز تاسف مادامی که دردی از بدبختی ها فوتبال ایران دوا نکند آب در هاون کوبیدن است .
به شهادت تصاویر پخش شده از بازی تیم های شهید قندی یزد و خیبر خرم آباد در لیگ یک،  داور از ترس کتک کاری بعد از پایان سوت بازی پا به فرار می گذارد چون مجبور شده است  یک پنالتی  به نفع میزبان و به ناحق بگیرد .
اینکه وی به دلیل جو بازی یا سفارشات قبلی این کار را انجام داده معلوم نیست و برادران حاضر در برنامه هم به عجیب بودن گرفتن این پنالتی معترف اند ولی نمی دانند که اسم این کار را چه باید بگذارند؟

 آقای فنایی و مخصوصا آقای ویسی که امروز از وضعیت داوری سود برده، بر این عقیده اند که داور هم یک انسان است و ممکن است خطا بکند ولی باید بگوییم که انسان بودن امری بدیهی است ولی اشتباه عمدی را با اشتباه سهوی هیچ کجای جهان به یک چشم نگاه نمی کنند!!
گل دوم پیکان به ماشین سازی و پنالتی به نفع  شهید قندی  دیگر تابلوتر از آنست که اسمش را اشتباه سهوی انسانی دانست !!!!
 داوری که از 5 متری نتواند صحنه خطا را تشخیص دهد یاکور است یا خود را به کوری زده و از اول قصد داشته بازی را به نفع یک طرف مدیریت کند!
آقای فنایی معتقد است که در آمد داوران با مبالغی که بازیکنان میگیرند تناسبی ندارد .
 ماهم میگوییم ندارد .
امااین مشکل تیم ها و هواداران نیست . فدراسیون فوتبال باید با وزارت ورزش در باره این این مشکل چاره جویی کند . مگر نه اینکه صدها میلیارد تومن از جیب بیت المال برای تیم داری دو تیم پایتخت هزینه میتواند بکند !
مجری برنامه میگوید " اگر حال داوری ما خوب باشد حتما حال فوتبال ماهم خوب خواهد شد".
 قطعا همینطوراست .
 در جایی که یک داور اشتباه تاثیر گذار دارد باید چند جلسه اورا محروم کرد و در صورت احراز خطای عمدی و لغزش حرفه ای باید اور اکنار گذاشت !جراحی نیز یک نوع شیوه درمان است .
نباید از کنار داوری های مشکل دار عبور کرد . نباید مردم تمامیت این کشور را نسبت به فوتبال و داوری و وجود  تبعیض و رانت بدبین کرد !
چرا که ناداوری به هر شکل هدایت شده ،ضعیف یا مریض باعث کاهش انگیزه تیم ها و بازیکنان و پسرفت در فوتبال خواهد شد .
البته این امر را به عینه در مسابقات بین المللی قاره ای و باشگاهی شاهد هستیم  که فوتبال ایران با وجود این هم استعداد نتیجه ای در خور نمی گیرد. چرا ؟
چون هیچ چیزش حرفه ای نیست . نه داوری اش ، نه تصویربرداری تلویزیونی اش ، که با یک دوربین بی کیفیت تصاویر را میگیرد و صحنه های خطا و افساید را تعمدا به نفع میزبان پخش نمی کند !
در هیچ  جای جهان حرفه ای فوتبال وزارت ورزش  تیم داری نمی کند .
در فوتبال ایران همه چیزش به هم می آید .این حرفی بود که آقای زنوزی به حق گفت و گویا به مذاق خیلی ها باز خوش نیامد .
 ما عادت کرده ایم که یا صورت مساله را نبینیم یا آن را به کل پاک کنیم . اما این زخم کهنه بالاخره یک جا کار دست ما خواهد داد !!!!
 فحاشی ، سنگ پرانی و تنش های روانی ناشی از داوری فوتبال پاک و مسالمت آمیز را هدف گرفته است ! 
این داوری ها را امروز دریابیم که فردا شاید دیر بشود .
 والسلام


نظرات()   
   
تراختورچی
شنبه 19 بهمن 1398 07:29 ب.ظ
کاری به اشتباهات داوری اینجور چیزا ندارم ولی ۷ باری که ساکت الهامی مربی تراکتور بوده ۷ گل خورده شده یعنی میانگین ۱ گل خورده واسه هر بازی اصلا امار جالبی نیست چرا یه دستیار خارجی قوی به ساکت الهامی اضافه نمیکنن این تیم ۷ بازیه که گل میخوره پس کی کلین شیت خواهد کرد معلومه که الهامی تو کار های دفاعی نمیتونه خوب کار کنه میتونست تو نیمه دوم دو مهاجمه کنه که حتی اینکارو هم انجام نداد شکاری هر وقت به بازی اومده بهترین عملرد و داشته چرا نباید فیکس بازی کنه یه مهاجم اسیایی خوب بخرن واسه اون سهمیه باقی مانده بهتره با مطرح کردن و کش دادن به بحث شجاعی و حتی دژاگه فقط داریم حاشیه رو حاشیه تیم نیزاریم و این هیچ کمکی به ما نخواهد کرد وقت این اتقاد ها میان فصل و مایان فصل نزاریم دود این بحثا تو چشم تراکتور بره این تیم هنوزم شانس خوبی داره حتی میتونه کسب سهمیه کنه #با دست خودمون خودمونو تو چاه نندازیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات