این روزها فوتبال ایران روزهای خوبی را سپری نمی کند . در مهمترین مسابقه هفته هفدم تراکتور تبریز میهمان تیم پرسپولیس تهران بود . این بازی که اساسا از اول تحت الشعاع داوری انتخاب شده قرار داشت بااضطراب و عدم خویش تن داری داور شروع شد ، داوری که سال قبل هم در تهران در یک داوری بحث برانگیز گل سالم تراکتور را مردود اعلام کرد بود .

داور این بازی که اگر نیت  و ذهنیت خوبی داشت باید بازی را با تمرکز و با دادن تذکر آرام به بازیکنان آغاز می کرد نه با دادن کارت زرد در ثانیه هفتم بازی !
روانشناسی حرکات داور این امر را نشان می دهد که داور با ذهنیت حمایت از تیم مهمان به میدان آمده  و برخلاف اینکه میخواهد این مساله را پنهان کند درعمل به این امر هم موفق نیست !
اساسا در یک بازی پر تنش باید داورآرامش را با دادن تذکر و لبخند جو  زمین بازی و ورزشگاه را آرام کند نه اینکه علاوه بر زمین ،جو سکوهای ورزشگاه را هم به تشنج بکشاند !

 اما هرچه بود داور، آشکار و پنهان صحنه را طوری سوت می زد که اشتیاق بازیکنان پرسپولیس برای خطا کردن و تخریب بازی مالکانه و رو به جلو تراکتور را فراهم میکرد  .
خطاهای مکرر اساگونا و خلیل زاده و تشنج آفرینی های خلیل زاده فقط با یک کارت زرد جواب داده شدند که به زعم بسیاری از داوران و تماشاگران بازی ، باید هر دو آخراج می شدند !!

 در صحنه ای بسیازر زشت ،داور به چندین اعتراض خارج از عرف و ادب گلمحمدی فقط با یک کارت زرد جواب داد اما نوبت به الهامی که رسید داور بی درنگ و از روی همان ذهنیت سفارش شده ساکت الهامی را با کارت قرمز اخراج کرد.

استاندارد دوگانه و تبعیض در قضاوت در دوصحنه مشابه خون هر تماشگر بی طرفی را به جوش می آورد بماند که هوادار یک تیم باشی .

 ساکت الهامی که با دلی شکسته از زیر سکوهای هوادارن تراکتور می گذشت خطاب به آنها گفت که " دیدید چطور سر تیم شما را بریدند ! "

در جواب به ساکت بزرگوار می گوییم که برادر عزیز و دلسوز هواداران تراکتور سالهاست که شاهد حق کشی و اجحاف و نمایش زشت داوری اینگونه ، علیه تیم خود هستند و این مساله تازه ای نیست ، اما این  استقامت آنهاست که همیشه آنها را امیدوار به تغییر رویه ظالمانه کرده است .

 به عبارت دیگر آنها تابه حال امیدوار بوده اند که این کارها اعم از داوری های مغرضانه و حق کشی ها ... یک روز به پایان خود می رسد ولی گویا صبر ما آنها را به ادامه روند حق کشی ها مصمم تر کرده است !!!
 سی هزار هوادار پرسپولیس یک صدا توهین را از اول بازی شروع می کنند و با پرتاب سنگ هواداران تراکتور را مجروح و مصدوم ی کنند و آن وقت آقای انصاری فرد می فرمایند که هواداران ما شروع کننده نبوده اند !! رفتار های زشت پیروانی در کنار زمین و سکوت مطلق کریم باقری در برابرتوهین هواداران پرسپولییس از دیگر صحنه های غم انگیز مسابقه است .

 اساسا فوتبالیست های تبریزی که در تیم های سرخابی بازی کرده اند اصولا به دلیل ترس از طرد و بایکوت شان از طرف این دوتیم هیچ گاه جانب حق را نگرفته و نسبته به شهرشان تعصبی نشان نداده اند !!
  در صحنه شروع اعتراضات کریم باقری می توانست بلند شود و طرفین را به آرامش دعوت کند اما این کار را نکرد . دین محمدی ، رسول خطیبی و کریم باقری سه فوتبالیست شاخص تیم ملی هیچ گاه نه به زبان و نه در عمل حق دفاع از تیمهای تبریزی را به خود نداده اند .

 اما در این بین وضعیت دایی از آنها نیز بدتر است و ایشان هر چه توانسته بر علیه تراکتور سخن رانده است .
 در پایان اشار ای به سخنان آقای زنوزی می کنیم که حق مطلب را نسبت به فدراسیون فوتبال و بالاتر از آن به وزارت ورزش ادا کرده اند و گفته اند" آیا سه قهرمانی پیاپی  پرسپولیس شما را راضی و ارضا نکرده است ؟ "
 در این باره باید بگوییم که وزیر ورزش علی رغم اینکه اعلام کرده تعلقات رنگی ندارد ولی در عمل هرچه توانسته با اعمال نفوذ و حمایت های بی منطق راه را برای قهرمانی تیم خود هموار کرده است !
تا زمانی که دولت و وزارت ورزش تیم داری می کند مسلم است که دوست داشته باشد تیم خودش قهرمان شود و عملا رقابت به مفهوم عادلانه یا فیر پلی از بین رفته است !!!
مسلم است که فدراسیون تحت نظر وزارت ورزش هم باید از بالادستی ها حرف شنوی دشته باشند ! مسلم است که کمیته داوران هم باید از فدراسیون فوتبال حرف شنوی داشته باشد!!
 این یعنی اینکه قاعده بازی از اول غلط است !!!
اگر این دوتیم به قول شما  خواهان و هوادار 30 یا 40 میلیونی دارد سهام شان را به صورت سهامی عام به هوادارنشان واگذار کنید !!
فقط به صرف حرف و ادعا که نمی شود چیزی را ثابت کرد !
 همه هواداران فوتبال شهرخود و تیم شان را دوست دارند و نسبت به آن عشق می ورزند و اگر بستر و فضای عادلانه ای در رقابت حاکم نباشد دیگر افتخار ناشی از آن رقابت  نیز ارزشی نخواهد داشت ،کما اینکه از نظر و دید  هموطنان غیر تهرانی هم ارزشی ندارد !!!!

 ورزش پدیده ای اجتماعی ، فرهنگی و تفریحی  است و آلوده کردن دامن ورزش به سیاست و سیاست بازی از هر طرفی که باشد ذهنیت ، امنیت روانی ، اجتماعی و وحدت وانسجام ملی را هدف قرار می دهد و نتایج منفی و مصیبت باری را در پی خواهد داشت .
 به امید روزی که شاهد عدالت در میادین ورزشی و فرهنگ دوستی در سکوها و فضای عمومی شهرها باشیم .
در این فقره  مسولان باید به فکر باشند و مسامحه و سهل انگاری نکنند !!همین
 هواداران و خوانندگان دیگر هم از پایین همین صفحه نظر بدهند .


نظرات()   
   
آراز
پنجشنبه 10 بهمن 1398 11:07 ق.ظ
فکر کنم به اشتباهی اسم آقای خطیبی رو آوردین. انصافا ایشان همیشه از تیمهای تبریزی حمایت ویژه ای کرده اند و حق مطلب را بدون ترسو واهمه ادا نموده اند
پاسخ تبریز توپچی : بنده موافق این نظر نیستم . ایشان با سعه صدر باید با مشکلات تیم شهرش کنار می آمد و آنها را حل میکرد متاسفانه ایشان زود از کوره در می روند و سر لجبازی بیفتد کسی جلودارش نیست . اینها نقطه ضعف بزرگی هستند که اول به شخصیت و اعتبار خود شخص لطمه می زنند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات